Piękne sukienki bez względu na dekadę! Jak się nosić w stylu retro?

Niezależnie od tego, czy tworzysz idealny strój na specjalną okazję, czy chcesz poprzez piękne sukienki urozmaicić swoją garderobę stylem vintage, praca ze stylami retro jest niesamowicie przyjemna. Termin „retro” może odnosić się do wszystkiego, co odnosi się do przeszłości, ale zazwyczaj słowo to przywodzi na myśl dziesięciolecia dość niedawnej przeszłości, z najpopularniejszymi stylami retro z lat 80-tych, 70-tych, 60-tych XX wieku. Każda dekada ma unikalne cechy, które definiują ten konkretny okres w historii, a wszystkie z nich charakteryzują się trendami, które nadal świetnie wyglądają.

Jedyne w swoim rodzaju piękne sukienki w stylu lat 60-tych!

Dekada lat 60-tych była czasem wielkich przemian społecznych i kulturowych, a trendy z tamtych lat to odzwierciedlały. Społeczeństwo przyjmowało artystyczny styl życia i narodził się ruch hipisowski. Aby uzyskać wygląd stworzony przez hippisów, patrz na piękne sukienki które spełniają choć jeden z tych warunków:

 • są inspirowane kostiumami teatralnymi,
 • pochodzą z recyklingu,
 • nawiązują do mody etnicznej,
 • mają interesujące nadruki – zwłaszcza indyjskie,
 • charakteryzują się odważną kolorystyką.

Nie zapomnij, że piękne sukienki w tym klimacie to dopiero początek. Cygańskie szale, opaski w kwiaty i skórzane mokasyny to świetne opcje., o których też nie można zapomnieć. Sprawdzą się również wisiorki ze znakami pokoju, biżuteria z koralików, duże pierścionki i paski łańcuchowe.

Czas na piękne sukienki w klimacie 70-tych lat!

Lata 70-te miały kilka ruchów stylistycznych, z których najbardziej wyróżniają się:

 • kontynuacja stylu boho z lat 60-tych,
 • błyszcząca androgynia glam rocka,
 • dekadencka moda disco.

Najpopularniejsze, piękne sukienki z tej dekady to były te z obcisłą górą i luźnym dołęm. Jeśli szukasz czegoś bardziej subtelnego, wypróbuj wersji w kwiaty z klimatu bohemy. Aby uzyskać totalny efekt boho, połącz zwiewne włosy z maxi – nie musisz szukać takich kreacji na pchlim targu, czy sklepach z odzieżą używaną. Piękne sukienki boho są dzisiaj aktualnie niesamowicie modne, dlatego możesz ich szukać w odświeżonej wersji w sklepach online, takich jak butik LaLaLa. O czym jeszcze pamiętać podczas zakupów? Najlepiej wyglądają ziemiste odcienie z etnicznymi nadrukami. Dodaj opaskę na głowę i delikatny szal, aby uzyskać natychmiastowy hipisowski wygląd z lat 70-tych.

Jeśli od boho wolisz klimaty disco – wiedz, że w latach 70-tych ta moda była definiowana przez glamour, ekscentryczność i dekadencję. Cekiny i obcisłe, ale wciąż piękne sukienki można było zobaczyć w każdej dyskotece. Moda disco została stworzona z myślą o swobodzie i dlatego dominowały w niej piękne sukienki inspirowane strojami tanecznymi, wykonane z dopasowanych materiałów, takich jak spandex.

Piękne sukienki w stylu lat 80-tych – czyli jakie?

Lata 80-te charakteryzowały się wyjątkową mieszanką różnych stylów, które podkreślały ekstrawagancję i materializm. Chcąc się ubierać w tym stylu patrz na piękne sukienki w odważnych kolorach – to była normą. Moda damska opierała się na obszernych topach połączonych z legginsami, obcisłymi spodniami lub minispódniczką, ale nie brakowało sukienek. Jeśli chcesz nosić piękne sukienki w tym klimacie – łącz je z legginsami w dowolnym kolorze. Przede wszystkim jednak miej pod ręką piękne sukienki w neonowym kolorze – to był w latach 80-tych absolutny must have!

Równie modne w latach 80-tych były piękne sukienki:

 • koronkowe,
 • z designerskim logo,
 • z bufiastymi rękawami.

Najważniejsze do zapamiętania jest to, że wszystko w latach 80. musiało być duże i głośne, więc jeśli lubisz te klimaty – stawiaj na odważne kolory, ekstrawaganckie projekty i wszystko, co ma poduszki na ramionach.