Najbezpieczniejszym sposobem wykonywania ćwiczeń po urazie kolana jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeżeli lekarz zalecił Ci, abyś nie ćwiczył, nie rób tego. Najważniejsze jest wsłuchanie się w głos swojego ciała i robienie tego, co sprawia przyjemność. Na stronie strongo.pl dowiesz się więcej!
Jeśli lekarz stwierdzi, że można rozpocząć ćwiczenia, należy stosować się do kilku ogólnych zaleceń:
- Powoli zwiększaj intensywność ćwiczeń przez kilka tygodni lub miesięcy.
- Nie należy rozpoczynać zbyt intensywnych ćwiczeń zbyt wcześnie – spowoduje to jedynie ból i kontuzje.
- Jeżeli przeszedłeś operację kolana, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie na każdym etapie rekonwalescencji.
- Do czasu całkowitego ustąpienia dolegliwości bólowych należy zachować ostrożność przy wykonywaniu skoków i ruchów obrotowych.
Pozostawanie aktywnym jest ważnym elementem procesu powrotu do zdrowia. Może to być tak proste, jak chodzenie, ale jeśli uzyska Pan/Pani zgodę lekarza, może Pan/Pani wykonywać inne ćwiczenia, które wzmacniają i stabilizują staw kolanowy. Najlepszym sposobem na powrót do normalnego trybu życia jest powolne rozpoczynanie ćwiczeń i zwiększanie poziomu aktywności.
Oto kilka wskazówek
Jeśli boli Cię podczas ruchu lub ćwiczeń, natychmiast przestań. Jeśli po kilku minutach odpoczynku ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem. Na początku nie należy zbytnio się forsować. Zacznij od kilku minut spaceru lub rozciągania każdego dnia, a następnie przez kilka tygodni powoli zwiększaj czas i intensywność sesji ćwiczeń, aż do uzyskania takiej samej lub większej aktywności jak przed wystąpieniem urazu. Podczas ćwiczeń należy stosować odpowiednią formę, aby nie nabawić się kontuzji i nie spowodować innych problemów ze stawami lub mięśniami.