Dieta niskokaloryczna – działa czy nie?

To prawda, że jeśli konsekwentnie będziesz jeść mniej kalorii niż spala Twój organizm, to schudniesz. Ale są inne sposoby, aby dotrzeć do tego samego celu, jakim jest utrata wagi. A gdyby istniał sposób na spalenie większej ilości kalorii bez konieczności jedzenia mniej?

 

Diety low-carb działają poprzez zmianę metabolizmu organizmu i sposobu, w jaki organizm wykorzystuje energię z tłuszczu zawartego w pożywieniu. Po wyeliminowaniu węglowodanów z diety, organizm przechodzi w stan znany jako ketoza. W tym stanie, tłuszcze są rozkładane na energię zamiast węglowodanów. Może to prowadzić do utraty wagi i zmniejszenia wskaźnika masy ciała (BMI). Jednak nie zawsze prowadzi to do utraty wagi. Badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe nie są bardziej skuteczne w pomaganiu ludziom w utracie wagi niż diety niskotłuszczowe – nawet jeśli diety niskowęglowodanowe mają początkowy skok w sukcesie utraty wagi w pierwszym miesiącu, nie kończą się pomagając ludziom utrzymać wagę po roku lub dwóch.

 

Ponadto, istnieje wiele zamieszania wokół tego, ile węglowodanów jest uważane za “low carb”. Standardem dla większości diet jest 40 gramów dziennie, ale niektórzy ludzie jedzą tylko 20 lub 30 gramów dziennie.

Dowiedz się więcej: sportygirl.pl