Czym są pomieszczenia czyste?

Pomieszczenie czyste, czyli inaczej clean room, jest pomieszczeniem z kontrolowanymi parametrami środowiska. Pokój może być wykorzystywany w różnych celach i nie zawsze ma dosłowną formę “pokoju” – czasem to ogromna hala albo nawet większa część fabryki. Zobacz, jakie czynniki są ważne do utrzymania clean room.

 

Stały i okresowy monitoring zanieczyszczeń

Zanieczyszczenia w clean room są niedopuszczalne. W celu zachowania jak najwyższych standardów pracy i higieny w pomieszczeniach czystych monitorowany jest stale poziom cząstek stałych (kurzu, pyłu), a w pomieszczeniach sterylnych – również obecność ewentualnych bakterii czy wirusów.

Okresowy monitoring ma na celu weryfikację, czy urządzenia pracujące w clean room spełniają najwyższe standardy jakości. Dlatego też firmy zajmujące się kwalifikacją pomieszczeń czystych przykładają ogromną wagę na przykład do filtrów powietrza, które muszą pracować niezawodnie.

 

Ograniczenia względem urządzeń

W pomieszczeniach czystych muszą pracować wyłącznie urządzenia, które nie emitują cząstek zanieczyszczających. Muszą to więc być urządzenia nowoczesne, które wyposażone są we własne filtry (o ile to konieczne). Powietrze nie może docierać do clean room z dowolnego miejsca, dlatego również ono pompowane jest przez specjalne, wyposażone w filtry, rodzaje wentylacji.

 

Ograniczenia dla pracowników

Clean room narzuca też specyficzne normy na pracowników. Używanie w nim wszystkich przedmiotów z naturalnych materiałów (np. ołówki, wełna) jest zabronione, ponieważ pozostawiają po sobie pył. Pracownicy dodatkowo wyposażeni są w kombinezony ochronne, których nie mogą zdjąć, a do samego pomieszczenia przybywają poprzez oczyszczającą śluzę.