Obniżony nastrój przytrafia się każdemu, jednak nie jest to stanem normy, gdy trwa przez dłuższy czas. Czasami życie nagle traci kolory, nic nie jest w stanie przełamać uczucia pustki i permanentnego smutku. Brak chęci do życia to alarmujący objaw, który powinien sugerować wizytę w gabinecie oferującym porady psychologiczne. Psycholog Szczecin, przeprowadzając wywiad, będzie w stanie nakierować nas na odpowiednią ścieżkę pomocy.
Depresja jest chorobą cywilizacyjną, która może uderzyć nagle lub rozwijać się stopniowo. Triada depresji to pogrupowanie objawów poznawczych, które mówią o występowaniu negatywnego myślenia o sobie, o przyszłości i o bieżących wydarzeniach. Choroba ta charakteryzuje się także anhedonią, czyli niemożnością odczuwania przyjemności. Występować mogą zaburzenia łaknienia i zaburzenia snu – bezsenność lub zbyt wczesne wybudzanie się o poranku. Wyróżnia się także depresję maskowaną. Ma ona miejsce, kiedy pacjent skarży się na różne objawy somatyczne, które nie mają podłoża w innych chorobach organicznych. W tym przypadku mogą pojawiać się chroniczne bóle głowy, stawów lub męczące dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
W przypadku podejrzenia depresji warto skierować się do psychiatry. Lekarz zdiagnozuje chorobę i zleci odpowiednią farmakoterapię lub psychoterapię. Porady psychologiczne oferowane przez psychologów mogą pomóc szczególnie na początku walki z depresją. Szczera rozmowa o własnych emocjach pomaga zdjąć z własnych barków pewien ciężar. Warto szukać dla siebie pomocy.